• Včielky samotárky

• Aj naša Materská škola sa zapojila do krásneho projektu 🐝🐝🐝.

CHOV VCIELOK SAMOTAROK

vlozené 19. 04. 2023 o 16:15hod.

(Budeme vcelari?)

Okrem znamej vcely medonosnej, ktoru pozna kazdy z nas, zije u nas priblizne az 650 druhov pribuznych vciel.

Vcely, o ktorych je rec, nazyvame aj samotarske vcely ci samotarky alebo murarky. Je to tak preto, lebo na rozdiel od vcely medonosnej neziju v spolocenstvach s kralovnou a typickou delbou prace v uli, ale o vsetko sa stara jedna jedina vcela uplne sama. Preto hovorime o vcelach samotarkach.

Vyznam samotarskych vciel je predovsetkym v ich schopnosti opelovat. Samotarska vcela je vernejsia svojmu okoliu. Od svojho hniezda lieta v okruhu do max. 200 m a v ramci tohto okruhu opeli vsetko. Ide z kvetu na kvet. Mame teda istotu, ze samotarske vcely nam neodidu za lepsou pasou.

Nasa materská skola zakupila vdaka OZ Lapášik startovaci vceli domcek s kokonmi vcielok. Pocas aprila sa vcielky vyliahli a budú opelovať blizke rastliny a stromy. Potom nakladu vajicka do trstinovych rurok pripravenych v domceku. Kazda rurka bude obsahovať niekolko komorok a v nich budú mať pripraveny pel a vajicko, ktoré bude cakať celé leto, jesen, zimu na novu jar, ked zacne liahnutie novych vciel.

• Sadenie

• Konečne nám doprialo počasie a mohli sme si zasadiť do našich záhonov samé zdravé maškrty. Detičky z triedy Motylikov a Vcielok si posadili hrášok, mrkvičku, cibuľku, šalát, reďkovku. Teraz už len budeme sledovať kedy nám zelenina vykukne spod zeme.

• Jar v našej Materskej škole

• Kráča slnko po oblohe,

usmieva sa veselo.

Rozospievať všetky vtáky,

asi sa mu zachcelo.

Usadí sa slnko zlaté,

na kraj každej vetvičky.

Naučí sa všetky noty,

prvej jarnej pesničky.

• Zápis detí do MŠ

•          Zápis detí do Materskej školy školský rok  2023/2024

Riaditeľka Materskej školy Malý Lapáš, Hlavná ulica 89/1, v súlade § 59 ods. 3 zákona NR SR č.245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a po dohode so zriaďovateľom oznamuje, že :

Zápis detí do materskej školy sa uskutoční dňa 05.05.2023 v čase od 11:30 do 13:00

Dieťa sa do MŠ prijíma na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, ktorú predloží riaditeľovi školy, spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast. Na predprimárne vzdelávanie sa spravidla prijíma dieťa od troch do šiestich rokov jeho veku.

Písomné žiadosti bude možné doručiť:

• osobne, poštou, emailom

PODMIENKY A KRITÉRIA PRIJÍMANIA DETÍ DO MATERSKEJ ŠKOLY PRE ŠKOLSKÝ ROK 2023/2024

Prednostne sa prijímajú v zmysle § 59 zákona č.245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon):

• deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné - deti, ktoré dovŕšia piaty rok veku do 31. augusta 2023
              • v príslušnom školskom roku pokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.

Ostatné kritéria prednostného prijímania určené riaditeľkou po prerokovaní s pedagogickou radou a so zriaďovateľom:

1. deti, ktoré nedovŕšia do 31. 08. 2023 vek 5 rokov a zákonný zástupca bude žiadať v školskom roku 2023/2024 o predčasné zaškolenie, pričom predloží so žiadosťou aj písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a dieťa má trvalý pobyt v spádovej obci (Malý Lapáš)
              2. deti, ktoré doposiaľ nie sú prijaté do inej materskej školy
              3. deti, ktorých súrodenci sú už prijatí do Materskej školy Malý Lapáš, Hlavná ulica 89/1, Malý Lapáš a pokračujú vo výchove a vzdelávaní aj v školskom roku 2023/2024
              4. deti, ktoré majú osvojené základné hygienické a samoobslužné návyky a sú primerane samostatné (nemá plienky, fľašu, cumlík, samostatne sa naje lyžicou, napije z pohára, používa WC, umyje si ruky, oblečie základné časti odevu, obuje sa )
              5. deti, z obce Malý Lapáš/s trvalým pobytom v obci Malý Lapáš,
              6. ostatné deti, v závislosti od voľnej kapacity, podľa veku:
              • deti, ktoré dovŕšia vek 5 rokov,
              • deti, ktoré dovŕšia vek 4 roky
              • deti, ktoré dovŕšia vek 3 roky

Tlačivá potrebné k zápisu dieťaťa do Materskej školy:

• Najlepší priateľ človeka

• Dnes sme v našej Materskej škole privítali trénera psíkov. Priviedol so sebou aj fenku Elku, ktorá predviedla detičkám čo všetko dokáže. Poslúchala na rôzne povely aj v anglickom jazyku. Detičky mali možnosť sa aj s Elkou zahrať.